50. urodziny Żłobka-Przedszkola w Mejszagole

1 czerwca 2018 roku ‒ to szczególna data dla społeczności Żłobka-Przedszkola w Mejszagole, 50 lat temu placówka rozpoczęła swoją działalność.

Na uroczystość 50-lecia przedszkola przybyło tak wiele szanownych gości: starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie ‒ Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė, wicemer rejonu wileńskiego Teresa Dziemieszko, kierownik Wydziału Oświaty Zofia Ryżowa oraz starsi specjaliści tego wydziału: Alicja Balcewicz i Jarosław Subocz. W święcie uczestniczyli również szanowny starosta Mejszagoły Andrzej Adomaitis, czcigodne panie, które przez wiele lat piastowały stanowisko dyrektora Żłobka-Przedszkola, Ona Luczun i Lucja Siemaszko, a także byłe pracownicy: Teresa Iselionis, Jadwiga Lipniewicz, Greta Legaczyńska, Dajwa Jurewicz, Zofia Szocik, Wanda Kowalewska, Natalija Krasikowa, Tatjana Adrianowa i Krystyna Pietkiewicz. Na uroczystości nie mogło zabraknąć rodziców kochanych dzieci oraz krewnych naszych wychowanków.

Podczas uroczystej części święta przedstawiono historię założenia przedszkola w Mejszagole, swoimi wspomnieniami dzieliły się byłe dyrektorki placówki Ona Luczun i Lucja Siemaszko. Wynikami działalności placówki cieszyła się obecna dyrektor Żłobka-Przedszkola Iwona Maria Matwiejko: ,,Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, historyczny, długo oczekiwany przez społeczność naszego przedszkola. Dzisiejsza uroczystość ma charakter niezwykle podniosły i historyczny. Łączy w sobie już zapisaną kartę 50 lat wydarzeń przedszkola, ale jest także symbolem wzruszeń, zadumy, refleksji i wspomnień. W dniu tak uroczystym i ważnym dla istnienia naszej placówki mamy przedszkole XXI wieku. Chlubą naszego przedszkola są jednak przede wszystkim ludzie z nim związani. Wspaniałą cechą naszego przedszkola jest też szczególny klimat wzajemnej życzliwości, jaki udało się tu przez całe lata stworzyć”.

Przedstawiciele rodziców także cieszyły się działaniem przedszkola: ,,Przez ostatnie lata w tym przedszkolu w znacznym stopniu zmieniały się warunki nauczania i wychowania. My, jako rodzice jesteśmy świadkami ciągłego polepszania bazy materialnej, przez co zmienia się wygląd przedszkola tak na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystko to zawdzięczamy władzom Samorządu rejonu wileńskiego, najważniejszym priorytetem których jest oświata, za co im jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Wyrazy podziękowania i szacunku również składamy na ręce kierownictwa przedszkola na czele z panią Iwoną Matwiejko. Dzięki jej niezmiernej energii, zaangażowaniu i dobremu zarządzaniu w przedszkolu realizowane są różnorodne projekty, z których pozyskuje się środki na polepszanie bazy materialnej przedszkola i efektywności procesu nauczania” ‒ w imieniu wszystkich rodziców powiedziała Jolanta Łapinskaja.

Podczas koncertu także brzmiały jubileuszowe życzenia oraz wspaniałe występy dzieci, które podziwiały i cieszyły każdego słuchacza.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przez nasze panie Neriję i Iewę została zorganizowana wystawa prac dzieci i rodziców ,,Rysuję z rodzicami...”. Wystawa jest czynna w głównym korytarzu żłobka-przedszkola. Także z okazji jubileuszu została opracowana galeria zdjęć, przedstawiająca historię 50-lecia przedszkola. Zapraszamy chętnych do obejrzenia wystaw!

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy razem z nami uczcili 50-lecie przedszkola, a mianowicie dla byłych dyrektorów i pracowników przedszkola ‒ za miłe słowa i prezenty. Dziękujemy Rodzicom za aktywny udział w życiu przedszkola oraz za wsparcie i zaangażowanie w organizowaniu święta. Dziękujemy dla rodzin Jankunów i Achwierdaszwili za pyszne sery i owoce na stół świąteczny. Także dziękujemy dla partnerów: Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole za pomoc w szykowaniu symbolicznych upominków dla gości, Staroście Mejszagoły oraz przewodniczącemu Centrum Wspólnoty Wiejskiej w Mejszagole Andrzejowi Adomaitisowi za wypożyczoną scenę, ławy i stoły, z kolei dla Spółki Akcyjnej ,,Žemaitijos pienas” dziękujemy za ufundowane serki dla dzieci. Także dziękujemy dla redakcji ,,Tygodnik Wileńszczyzny” i ,,L24” za udział w święcie i upowszechnienie informacji o jubileuszu przedszkola.

Jesteśmy niesamowicie wdzięczni dla wszystkich obecnych w uroczystości i do zoboczenia podczas następnego Jubileuszu!

Zastępca dyrektora ds. pedagogicznych, pedagog społeczny Celina Buinowska

https://www.vrsa.lt/index.php?3068531069
http://l24.lt/pl/oswiata/item/248633-pol-wieku-przedszkola-w-mejszagole