Dzień Jabłka

„Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące,
A jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko-pełne witaminek dla chłopców i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka świętujemy...”

W grupie „Krasnoludki” 19 września obchodziliśmy „Dzień Jabłka”. Celem wspólnej zabawy było zachęcanie dzieci do spożywania owoców, a w szczególności ‒ jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin.

Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku. Poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Tego dnia dzieci również śpiewały wspólnie piosenki o jabłuszku, zatańczyły również „jabłkowy” taniec. Jadły tarkowane jabłka, piły sok z jabłek, rozwiązywały zagadki, oraz uczestniczyły w konkursach. Dzieci w tym dniu dowiedziały się również o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyły na ilustracjach etapy rozwoju jabłka, obejrzały na obrazkach jak wygląda praca w sadzie. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych ‒ przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. Wykonały pracę plastyczną przedstawiającą jabłko.

Dzień ten był nie tylko dniem innym niż zwykle, ale dniem, o którym dzieci tak szybko nie zapomną i zostanie on w ich pamięci jako dzień zachęcania do jedzenia owoców oraz promujący zdrowy styl życia.

Wychowawczyni Lilija