Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy inaczej

9 marca dzieci oraz wychowawczynie ze Żłobka - Przedszkola w Mejszagole udali się na wycieczkę do miasta Wilno. Miasto to jest drogie każdemu mieszkańcowi Litwy. Wilno leży w pięknej dolinie, gdzie Wilenka wpada do Wilii. Dzieciaki zwiedziły pomnik księcia Giedymina założyciela Wilna, który stoi na najważniejszym placu stolicy Litwy, Placu Katedralnym. Przedstawia wielkiego księcia pokazującego miejsce, gdzie ma powstać miasto. Pomnik nawiązuje do litewskiej legendy według, której śpiącemu Giedyminowi przyśnił się żelazny wilk wyjący na wzgórzu. Przedszkolaki zachwycali się, także pięknem i kształtem Góry Zamkowej. Głownym celem naszej wycieczki było zwiedzenie Pałacu Władców. Była to pierwsza nasza wizyta do od niedawna otwartego muzeum. Rezydencja królów i książąt zachwyca swym pięknem i wielkością, mimo iż nie wszystkie komnaty są do końca wyposażone.Z wielkim zaciekawieniem wszyscy słuchali opowiadania przewodnika o wykopaliskach, o ekspozycjach, o faktach z życia władców. Podziwialiśmy zarówno piękne kaflowe piece z herbami rodowymi, arrasy i naczynia. Także mogliśmy obejrzeć i włożyć zbroję i poczuć się tak, jak średniowieczny rycerz. Na koniec wszyscy zostali mianowani na królów poprzez ,,ukoronowanie”. Po wycieczce i zajęciach muzealnych jesteśmy pełni wrażeń oraz wzbogaceni wiedzą.

Starszy wychowawca Lilija Cejko