Mali patrioci w Żłobku – Przedszkolu w Mejszagole

11 listopada już od wielu lat jest wyjątkowym dniem dla polskiej społeczności Żłobka-Przedszkola w Mejszagole. W tym roku tradycyjnie dla uczczenia tej daty z małymi patriotam zorganizowaliśmy wiele przedsięwzięć.

Przed Świętami Niepodległości Polski przedszkolacy z grupy ,,Krasnoludki” i ,,Biedronki” żłobka – przedszkola w Mejszagole poznawały historię poskiej drogi do wolności. Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać takim maluchom, ale w naszym przedszkolu to jest tradycją. Ważne, żeby wszystko przedstawić w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zajęciach dzieci poznawały symbole i barwy narodowe. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście brzmiały słowa tak bardzo znane: ,,Kto ty jesteś?- Polak mały” Władysława Bełzy.

10 listopada zachwyt i zdziwienie dzieci wywołała wizyta gości – harcerek z gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego. Celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Przedszkolacy także dowiedziały się wiele rzeczy na temat harcerstwa i miały możliwość obejrzenia mundurka harcerskiego. Poprzez uczestnictwo w takiego typu spotkaniach maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

11 listopada odbył się uroczysty apel. Przypięte kotyliony na piersi dzieci i dorosłych w barwach narodowych oznaczały radość, dumę oraz włączenie się w obchody Święta Niepodległości. Dzieci, rodzice i cała społeczność przedszkolna po wysłuchaniu ,,Mazurka Dąbrowskiego” tradycyjnie jak co roku udała się na miejscowy cmentarz w Mejszagole, aby oddać hołd pamięci poległym polskim żołnierzom, zapalić znicze. Później mali patrioci udali się na Rossę i oddali hołd twórcy niepodległej Polski – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, złożyli wieniec i zapalili znicze przy grobie Matki i Serca Syna.

Mamy nadzieję, że Święto Niepodległości zapadnie w pamięci naszych małych Polaków, pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom.

Serdecznie dziękujemy harcerkom oraz administracji gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego, za organizację i przeprowadzenie wspólnej imprezy dla naszych przedszkolaków.

Cieszymy się, że do organizowania obchodów Święta Niepodległości Polski przyczynili się rodzice i cała społeczność przedszkolna, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Starszy wychowawca Lilija Cejko