Mejszagolski jarmark Kaziukowy

Kaziuki to słynny jarmark odbywający się od ponad 400 lat w Wilnie w dniu św. Kazimierza, 4 marca.

A otóż 2 marca w żłobku-przedszkolu w Mejszagole odbył się jarmark Kaziukowy. Do zabawy Kaziukowej wszystkich zaprosili Kaziuk i Kazyte.
Podczas jarmarku rozbrzmiewały pieśni ludowe, dzieciaki tańczyli, zabawiali się. Na jarmarku Kaziukowym dzieciaki oglądali również prezentację o tradycyjnych rzemiosłach ludowych. Na Mejszagolskim jarmarku Kaziukowego wystawione zostały stoiska z rękodziełem artystycznym dzieciaków.
Na Kaziuka przyozdobić się „koralami” z obwarzanków – to wręcz obowiązek to z tej okazji dla Pani dyrektor przedszkola I. M. Matwiejko zostały wręczone obwarzankowe korale.

To właśnie obwarzanki, drewniane łyżki, palmy różnych kolorów i wielkości oraz ciastka, zwane „sercami kaziukowymi” cieszą się największą popularnością na jarmarku. Każde dziecko jak obzczaj nakazuje z jarmarka wróciło z piernikowym sercem i obwarzanką.

Nauczyciel metodyk zajęć artystycznych Edyta Staniulioniene