Nasze przedszkole gościło przedstawicieli projektu Erasmus+

W ramach projektu „Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych” w dniach 29 września - 3 października w naszym żłobku-przedszkolu odbyły się międzynarodowe szkolenia, w których uczestniczyli nauczyciele z pięciu państw europejskich: Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (Polska) na czele z panią Dyrektor Marią Jolantą Ambrożej, Szkoły Polskiej w Barcelonie i Tarragonie (Hiszpania), Stowarzyszenia ProPolonia (Belgia), Integracyjnej Szkoły Sobotniej w Bristolu (Wielka Brytania) i Polskiej Sobotniej Szkoły w Moss (Norwegia). Uczestnicy projektu brali udział w szkoleniach, współtworzyli materiały dydaktyczne, wypracowywali rezultaty pracy intelektualnej oraz prowadzili wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z naszymi wychowankami.

2 października dla uczestników projektu zorganizowano uroczysty koncert, na którym udział wzięli także przedstawiciele wyższych władz: Posłanka na Sejm Respubliki Litewskiej, starosta frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie ‒ Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamaszunienie, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Republiki Polskiej na Litwie, konsul Marcin Zieniewicz i Mer Rejonu Wileńskiego Maria Rekść. Na spotkanie z partnerami projektu przybyli także: Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski, starsza specjalistka Samorządu Rejonu Wileńskiego, tymczasowo pełniąca funkcje kierownika Wydziału ds. międzynarodowych i publicznych Ilona Tuczyńska, starszy specjalista Samorządu Rejonu Wileńskiego, kurator żłobka-przedszkola w Mejszagole Jarosław Subocz oraz Prezes Koła ZPL w Mejszagole, dyrektor gimnazjum im. Ks. Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole Alfreda Jankowska. Na spotkanie z partnerami projektu przyjechał także dziennikarz i założyciel polskiego radia „Wataha” w Norwegii Lukasz Pawłowicz. Szanownych gości powitali nasi wychowankowie ze starszych grup: „Motyle” i „Krasnoludki”. Dzieci przedstawiły program patriotyczny, który i był głównym akcentem całego koncertu, co w gościach pobudziło wzruszenie i łzy.

Goście nie tylko cieszyli się talentem artystycznym naszych dzieci, ale i po koncercie omówili kwestie edukacji w szkolnictwie polskim.

Więcej: https://vrsa.lt/index.php?4072520560

Zastępca dyrektora ds. pedagogicznych, pedagog społeczny Celina Buinovska