„Święto Konstytucji Obojga Narodów”

W związku z przypadającą w tym roku 230 rocznicą uchwalenia wspólnej dla Litwy i Polski Konstytucji 3 maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów Sejm LR podjął decyzję o ogłoszeniu roku 2021 na Litwie Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
W dniu 3 maja 2021 r. w Żłobku-przedszkolu w Mejszagole obchodziliśmy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, przygotowanej przez dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Motylki”. Głównym celem uroczystości było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej w naszych małych patriotach.
Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków i Litwinów nigdy nie zgasła iskra wolności.
W tak ważnym dniu dzieci prezentowały się niezwykle uroczyście w galowych strojach, podkreślając wagę naszych symboli narodowych: Godła, Flagi, Hymnu oraz znaczenia Ojczyzny w naszym życiu. Przedszkolaki z powagą i dumą zaprezentowały program patriotyczny. Nie zabrakło tekstów literackich i pieśni o naszej Ojczyźnie – Litwie i Polsce.
Było przepięknie, wzruszająco i uroczyście. Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych małych patriotach.

Starszy nauczyciel Grażyna Szwaikowskaja