„Światowy Dzień Chleba“

17 października przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Chleba. Podczas zajęć, słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka”, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje chleb. Poznały etapy pracy produkcji chleba. W tym pomógł im film edukacyjny „Jak produkowany jest chleb”. W wyniku zajęć dzieci uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. W dalszym ciągu podczas zajęć dzieci zamieniły się w małych piekarzy i aktywnie uczestniczyły w poszczególnych etapach pieczenia chleba. Poznały składniki potrzebne do przygotowania chleba, wyrabiały ciasto, obserwowały jak rośnie i się piecze.
Oczywiście nie mogło zabraknąć szczególnego gościa, Pani Ireny piekarza, która opowiedziała o tajnikach swojej pracy.
Dzieci zadawały piekarzowi wiele pytań. Stwierdziły jednak, że to bardzo ciężka praca, ponieważ, gdy my jeszcze smacznie śpimy, piekarz musi już przygotowywać dla nas chrupiące pieczywo.
Na koniec przedszkolaki chętnie zajadały świeży chleb, który wspaniale zarumienił się w przedszkolnym piekarniku.
Zapach pieczonego chlebka był wspaniały, a jeszcze lepiej smakował!
I jak to mówi przysłowie „Chleb pracą nabyty, bywa smaczny i syty”.

Grażyna Szwajkowska