Wycieczka do Druskiennik

Żeby poczuć smak wakacji, niekoniecznie trzeba wyjechać daleko w góry lub nad morze.
1 lipca w sobotę nauczyciele i pracownicy przedszkola wyruszyli na wycieczkę edukacyjną po Litwie. Celem tej podróży było zwiedzenie Piramidy Mereckiej (Merkinės Piramidė), zapoznanie się z historią na podstawie eksponatów w Parku Grutas oraz wycieczka po mieście odpoczynkowym Druskienniki. Pierwszym punktem było zwiedzenie Piramidy Merkinė znajdującej się w miejscowości Česukai. W 2002 roku stanęła konstrukcja o kształcie piramidy. Wkrótce sława nietypowej budowli obiegła całą Litwę, zanotowano także wiele przypadków cudownych uzdrowień. Mieliśmy okazję odczuć energię tej robiącej wrażenie ogromnej konstrukcji, gdzie panuje doskonała akustyka, a wszystkie przedmioty odbijają się w małych szklanych kryształkach oraz porozmawiać z założycielem budowli panem Povilasem Žekasem i usłyszeć piękny śpiew właściciela piramidy.
Po zaczerpnięciu pozytywnej energii pojechaliśmy zwiedzić Park Grutas. Nazwa tego parku pochodzi od miejscowości, w której się znajduje. Zobaczyliśmy ogromną kolekcję rzeźb z okresu sowieckiego. Na terenie parku zwiedziliśmy muzeum ukazujące formy sowieckiej propagandy oraz ideologii i galerię obrazów, na których zobaczyliśmy m.in. Lenina, Stalina oraz Breżniewa. Podczas spaceru po alejach zoo spotkaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt.
Końcowym punktem wycieczki było zwiedzenie miasta Druskienniki, najnowocześniejszego i największego litewskiego uzdrowiska usytuowanego nad samym Niemnem. Druskienniki to miejsce magiczne, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych nie tylko na Litwie, ale również w Europie, do którego przyjeżdża, co roku tysiące osób, by pooddychać wyjątkowym „słonym” powietrzem i zanurzyć się w kąpieli borowinowej. Za pomocą przewodnika zwiedziliśmy miejsca pt. „Tylko śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego” oraz Park Zdrojowy z pomnikiem M.K. Čiurlonisa – który przyciąga swoją piękną przyrodą i historią wykorzystania naturalnych czynników do leczenia, oferuje unikalne metody przyrodolecznictwa dla swoich odwiedzających. Park zachęca swoich odwiedzających do korzystania z naturalnych metod leczenia oraz spędzenia czasu na łonie natury, dając przy okazji możliwość relaksu i odprężenia. Spacerując w centrze miasta widzieliśmy grającą kolorową fontannę. Zwiedziliśmy źródło wody mineralnej zwane „Źródłem Piękności” - To miejsce nie bez powodu nosi takie miano – chociaż woda ze źródła jest zbyt słona, by ją pić, idealnie nadaje się do mycia twarzy, rąk czy przepłukania gardła. Legenda głosi, że woda z „Źródła piękności” ma właściwości regeneracyjne skóry, nadaje jej piękno i jędrność. Woda o przeróżnych właściwościach leczniczych dostaje się tutaj z kamiennej płaskorzeźby nad rzeką Niemen i wypływa z głębokości ponad trzystu metrów. Zrelaksowani, pełni wrażeń, w doskonałych humorach cieszyliśmy się z tego, że poznali nowe, atrakcyjne zakątki naszego kraju i treściwie zakończyli rok przedszkolny.
W imieniu nauczycielek i pracowników Żłobka - przedszkola w Mejszagole serdecznie dziękujemy dla Pani Dyrektor Iwony Marii Matwiejko za organizowanie wycieczki dla nas.
Chcielibyśmy również wyrazić uznanie za Pańską troskę o nasze bezpieczeństwo i komfort podczas wycieczki. Zawsze czuliśmy się dobrze zorganizowani i zaopiekowani, co pozwoliło nam skupić się na czerpaniu radości z podróży i odkrywaniu nowych miejsc.

Lilija Ceiko