„Ziarno polskości zasiewane w sercach dzieci”

9 listopada 2023 r. w Żłobku-Przedszkolu w Mejszagole odbył się uroczysty Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski.

Święto zaszczycili swą obecnością: Poseł na Sejm RL Pani Rita Tamašunienė, wicemer Samorządu Rejonu Wileńskiego Pani Edyta Tamošiūnaitė, dzieci z zerowej klasy Gimnazjum Ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole na czele z Panią Wioletą Gryniewicz i Panią Ireną Kulikowską oraz dzieci z litewskich grup przedszkola wraz ze swymi paniami.

Na wstępie Uroczystego Apelu wszystkich zebranych serdecznie przywitała i złożyła życzenia świąteczne Pani Iwona Maria Matwiejko, dyrektor przedszkola.

Radość tego dnia przedszkolaki z grup „Krasnoludki” i „Biedronki” wyrażały w patriotycznych piosenkach z dumą prezentowały wiersze. Oddały szacunek tym, którzy walczyli i poświęcali życie dla Ojczyzny.

Obchody rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Z szacunku dla historii i z serca potrzeby powstało przedstawienie „Od ziarenka do bochenka” o historii powstania chleba. Celem przedsztawienia było przekazać młodemu pokoleniu potrzebę szacunku byśmy i my, dorośli, i nasze dzieci szanując nawet najmniejszą okruszynę, nigdy nie zaznali braku chleba. Dzieci, nasze, młode pokolenie wychowane w sytości chleba nie zna w pełni jego wartości. Tym bardziej trzeba nauczyć je szanować i kochać chleb, jak matkę, jak Boga, jak Ojczyznę, jak dom rodzinny.

Wiele ciepłych słów i serdecznych życzeń przedszkolakom, pracownikom przedszkola przekazali obecni na uroczystości goście.

Zaproszeni goście przynieśli dzieciom słodkie upominki.

Na nasze polskie Święto, poza programem artystycznym, składało się wiele innych czynności wykonywanych przez całą polską społeczność przedszkola oraz rodziców. Dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Biedronki” wraz z Rodzicami wzięły udział w Akcji „Znicz dla poległych za wolność”, w ramach której przynosiły biało-czerwone znicze do grupy, a po apelu te znicze były zapalone na grobach polskich żołnierzy na cmentarzu w Mejszagole.

Inf. Grażyna Sz., zdjęcia: Celina B., Wiktoria P.