„Całym sercem Litwie”

„Ziemio rodzinna, ziemio ojczysta,
jesteś w powietrzu, wodzie i w liściach.
Tyś naszym domem, szczęścia iskierką
i najpiękniejszą naszą piosenką.”
We czwartek, 9 marca, przedstawiciele przedszkoli i szkół strefy Mejszagoła śpieszyli na święto zorganizowane przez Żłobek – Przedszkole w Mejszagole w Dworze Houwalta. Kontynuując tradycję, już po raz dziesiąty, wszyscy zgromadzili się na uroczystości „Całym sercem Litwie“, by wspólnie wiązanką piosenek uczcić Odrodzenie Niepodległości Litwy.
Święto swą obecnością zaszczycili szanowni goście: poseł na Sejm Litwy z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė, kierownik Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole Jolanta Łapinskaja, kierownik Filii w Mejszagole Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie Tatjana Moliejienė, bibliotekarz Filii Centralnej Biblioteki Rejonu Wileńskiego w Mejszagole Alina Jodko, kierownik Muzeum ks. Prałata Józefa Obrembskiego Józefa Markiewicz, dyrektorzy oraz nauczyciele placówek.
Na uroczystości przedszkolaki wysławiały ojczyznę wierszem, piosenką, tańcem, a jej piękno ukazały w swoich rysunkach. Niepowtarzalne dziecięce prace plastyczne można podziwiać na wystawie „Całym sercem Litwie”, eksponowanej w dworze Houwalta od 9 do 31 marca.
Za udział w uroczystości podziękowania kierujemy do Żłobka – Przedszkola w Mejszagole, Żłobka – Przedszkola w Awiżeniach, Filii Nauczania Podstawowego w Duksztach Gimnazjum w Awiżeniach, Przedszkola w Glinciszkach, Szkoły Podstawowej im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwi, Gimnazjum im. Ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, Przedszkola w Rzeszy, Szkoły Podstawowej im. Św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy, gimnazjum „Verdenė“ w Podbrzeziu, Gimnazjum Wielkiego Księcia Litewskiego Olgierda w Mejszagole.
Wzruszającym akcentem uroczystości była wspólna piosenka ojczyźnie, jednocząca serca wszystkich gości zgromadzonych na święcie Odrodzenia Niepodległości Litwy.

Meninė paroda „Iš širdies Lietuvai“ (2 MB)

Krystyna Śnieżko