Działaczka polonijna z Holandii w Mejszagole

25 listopada nasze przedszkole odwiedziła Małgorzata Lubbers – Dąbrowska z Holandii, która przybyła na Litwę do Ambasady RP w Wilnie na inaugurację XIV edycji Konkursu „Być Polakiem” jako czonek jury.
Małgorzata Lubbers-Dąbrowska od 2014 roku jest dyrektorem Polskiej Szkoły w Bredzie i Roosendaal, w której jako nauczyciel pracuje od 2000 roku. Z jej inicjatywy w 2015 roku powstała Polska Biblioteka w Roosendaal, jest Wiceprezeską Forum Polskich Szkół w Holandii - organizacji zrzeszającej 18 polskich sobotnich szkół polonijnych na terenie Holandii. Jest osobą wszechstronnie działającą na rzecz polskości za granicą oraz bez reszty zaangażowana w różnorodne sprawy dotyczące polskich dzieci za granicą. Pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Polska w Obiektywie Polonijnego Dziecka“, fotograf, webmaster, redaktorka, tłumaczka, organizatorka i dokumentalistka wydarzeń polonijnych. Jej zdjęcia i artykuły pojawiają się w prasie holenderskiej i polonijnej. Wieloletnia działaczka polonijna odznaczona w 2019 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką Przyjaciela Dziecka. W 2019 roku przyznano jej również Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest jedną z twórczyń programu studiów dla nauczycieli polonijnych, koordynatorem Studiów Podyplomowych „Dydaktyka języka polskiego jako odziedziczonego” w IBL w PAN.

Podczas pobytu w Mejszagole odwiedziła Gimnazjum ks. J. Obrembskiego oraz Gimnazjum Olgierda, a także muzeum Ks. Prałata Józefa Obrembskiego oraz Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole.
Przyjmując gościa w naszym przedszkolu, pochwaliliśmy się swoim dorobkiem, przedstawiliśmy program patriotyczny w wykonaniu naszych dzieci, o którym później powiedziała: „Jestem pod wrażeniem występu dzieci” , gratulowała osiągnięć i życzyła dalszych sukcesów. Na pożegnanie zachęciliśmy gościa do skorzystania z kursów e-learingowych adresowanych do nauczycieli polskich szkół poza granicami Polski.

Iwona Maria Matwiejko, Józefa Markiewicz