„...Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy...”

Żyjemy, deklarujemy i wzmacniamy swoją tożsamość narodową poprzez kultywowanie polskich tradycji świątecznych i narodowych, zachowywanie pamięci o tych, którzy za Polskę oddali swe życie, rozwijanie swojej ojczystej mowy.
Jak co roku z okazji Święta Niepodległości Polski w Żłobku–Przedszkolu w Mejszagole aż się roiło od biało-czerwonych barw i gości. Na tegoroczną polską uroczystość przybyły dzieci z zerowej klasy Gimnazjum Ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole na czele z Panią Dyrektor Wioletą Brodowską oraz dzieci z litewskiej grupy przedszkola wraz ze swymi paniami.
Na wstępie Uroczystego Apelu wszystkich zebranych serdecznie przywitała i złożyła życzenia świąteczne Pani Iwona Maria Matwiejko, dyrektor przedszkola. Dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Biedronki”, ubrani w polskie ludowe stroje popisywały się w języku polskim recytacją, piosenką i tańcem.
Na nasze polskie Święto, poza programem artystycznym, składało się wiele innych czynności wykonywanych przez całą polską społeczność przedszkola oraz Rodziców. Dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Biedronki” wraz z Rodzicami wzięły udział w Akcji „Znicz dla poległych za wolność”, w ramach której przynosiły biało-czerwone znicze do grupy, a po apelu te znicze były zapalone na grobach polskich żołnierzy na cmentarzu w Mejszagole. Znalazła się tam też wiązanka z biało-czerwonych róż, którą dzieci z grupy „Krasnoludki” razem z Panią układały w grupie.
Na zakończenie wszyscy zaangażowani w świętowanie spotkali się przy wspólnym stole na skosztowaniu polskich wypieków, własnymi siłami przygotowanych.
Szczycimy się tym, że jesteśmy Polakami i możemy swoją polskość proklamować.
Bogu niech będą za wszystko dzięki!

Nauczycielka Józefa Markiewicz