O świętych dla dzieci

1 listopada jako katolicy obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to czas, kiedy zastanawiamy się nad sensem życia, przypominamy o prawdzie, że życie się nie kończy, tylko się zmienia. Przypominamy także o tym, że w tym innym życiu są ci, którzy przeszli przez życie ziemskie dobrze czyniąc, a teraz orędują za nami w Niebie.
Ostatnio przybiera na sile proklamowanie cywilizacji śmierci w postaci różnych praktyk, między innymi takich, jak hellowen. Zadaniem pedagogów jest pokazywanie i przybliżanie dzieciom prawdy o życiu, o wierze w Boga i świętości. W tym celu ze starszakami ze Żłobka-Przedszkola w Mejszagole w Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego już od kilku lat przeprowadzane jest zajęcie edukacyjne „Bal Wszystkich Świetych”. I w tym roku tradycyjnie dzieci wraz z opiekunami zgromadziły się w muzeum, gdzie zostały ucharakteryzowane na różnych świętych: św. Jana Pawła II, św. Kazimierza, św. Antoniego, św. Faustynę oraz Aniołów. Podczas zajęć, które prowadziła pani Józefa Markiewicz, kierownik muzeum , dzieci rozpoznawały świętych na obrazkach, rozmawiały o Niebie i świętych, bawiły się i tańczyły pod muzyczkę piosenki „Święty uśmiechnięty”, zapamiętywały słowa piosenki, a także częstowały się faworkami.
Po godzinie mile spędzonego czasu oddały hoł pamięci ks. Prałatowi Józefowi Obrembskiemu zapalając znicz przy Jego grobie i szczęśliwie powróciły do przedszkola.
Grażyna Szwajkowska