Paskaita „Geriamojo vandens priežiūra“

Kovo 22 dieną minima Pasaulinė vandens diena, o kovo 21 dieną Maišiagalos vaikų lopšelyje-darželyje Vilniaus visuomenės sveikatos biuro lektorė Natalija Šliachtič skaitė paskaitą „Geriamojo vandens priežiūra“. Į paskaitą susirinko vaikų lopšelio-darželio bendruomenė: vaikų tėveliai, pedagogai, darbuotojai. Lektorė pasakojo apie vandens svarbą žmogaus organizmui, vandens vartojimą, geriamojo vandens kokybę ir keliamus reikalavimus. Paskaitos metu klausytojai sužinojo apie legioneliozę, šią ligą sukeliančių bakterijų paplitimą, užsikrėtimo būdus, susirgimo tikimybę ir profilaktikos priemones.

Paskaitos metu išsiaiškinome skirtumus tarp šulinio ir centralizuoto vandens, atliekamus vandens tyrimus. Lektorė pasakojo kaip turėtų būti įrengiami šuliniai, tam kad jie nebūtų teršiami cheminiais junginiais ir mikroorganizmais. Trešiant daržus ar laukus, įrengus šulinį per arti ūkinių pastatų į šulinio vandenį gali patekti nitratai ir nitritai. Šie junginiai nėra labai pavojingi sveikiems suaugusiesiems, bet yra pavojingi nėščiosioms, senyvo amžiaus žmonėms, sergantiems infekcinėmis ligomis ar anemijomis, nitratai gali smarkiai sutrikdyti kūdikių, vaikų sveikatą. Kūdikiai ir vaikai dėl greitesnės medžiagų apykaitos, labiau šarminio pH negu suaugusiųjų yra jautresni. Jų organizme nitratai virtę nitritais jungiasi prie hemoglobino esančio kraujo ląstelėse ir sutrikdo deguonies apykaitą, dėl to atsiranda cianozė (odos ir gleivinės pamėlynavimas), diarėja (viduriavimas) ir sunkesniais atvejais gali baigtis mirtimi. Šulinius reikėtų tinkamai įsirengti, valyti, dezinfekuoti ir atlikti tyrimus siekiant sužinoti ar vanduo tinkamas vartojimui. Nėščiosios ar šeimos, auginančios vaiką iki 6 mėnesių amžiaus ir maistui naudojančios šulinių vandenį, turi galimybę ištirti savo naudojamą vandenį nemokamai. Tereikia apsilankius pas savo šeimos gydytoją pranešti jam apie tai, o šis savo ruožtu informuos Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, organizuojantį nemokamus šulinio vandens, kurį maistui naudoja nėščioji ar kūdikis iki 6 mėnesių amžiaus, tyrimus.

Maišiagalos vaikų lopšelis-darželis kartu su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru organizuos šiais metais ne vieną paskaitą sveikatos stiprinimo ir saugojimo temomis, tad maloniai kviečiame sekti naujienas ir apsilankyti bendruomenei skirtose paskaitose.