„Teatras – ugdymo proceso draugas ir pagalbininkas“

Kovo 28 dieną Vilniaus r. Maišiagalos vaikų lopšelyje-darželyje vyko projekto „Teatras – ugdymo proceso draugas ir pagalbininkas“ baigiamoji konferencija. Į kurią pasidalinti gerąja patirtimi susirinko ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogai iš Vilniaus r. Konferencijos dalyvius ir svečius pasveikino Vilniaus r. Maišiagalos vaikų lopšelio-darželio direktorė Ivona Marija Matveiko. Daug gerų žodžių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams pasakė, bei žavėjosi jų išradingumu, kūrybiškumu Vilniaus r. Švietimo skyriaus vyr. specialistas Jaroslav Suboč.

Darželyje vyksta įvairi veikla, užsiėmimai, tačiau vaikams greitai viskas nusibosta, jie nenustygsta, nori vis naujos veiklos. Neužtenka tik sklaidyti spalvotai iliustruotas knygutes, žiūrėti animacinius filmukus ar klausytis pasakų prieš miegą. Mažuosius linksmina ir intriguoja atgiję pasakų herojai, o dar smagiau, kai jiems suteikiama galimybė savarankiškai improvizuoti įvairias užduotis, įsijausti į žaidimus, kur jų nevaržo suaugusių pasaulio taisyklės ar nuostatos. Teatras vaikų darželyje - tai ne aktorystės studijos, o būdas pažinti ir suprasti supantį pasaulį. Tai pirmieji žingsniai, formuojant estetinius pojūčius ir išgyvenimus. Ši ugdymo priemonė lavina ne tik vaikų kūrybiškumą, bet ir padeda koncentruoti dėmesį, atskirti gėrio ir blogio pradus, išreikšti save, įgyti meninių, bendravimo įgūdžių. Spalvų, garsų, judesių ir emocijų kupinas pasaulis padeda vaikams įsisavinti informaciją. Vaikai imlūs, atviri, leidžiantys sau fantazuoti, smalsūs ir nenustygstantys vietoje. Vaikams patinka, kai jų grupėje svečiuojasi pamėgtų pasakų herojai, lėlės, mėgstamiausi žaislai. Vaidyba, įvairios lėlės - geriausias ir veiksmingiausias būdas, priemonė sudominti vaikus, patraukti jų dėmesį. Teatras, vaidyba, lėlės vaikus ugdo per visas veiklas, padeda vaikams įsiminti raides, pažinti skaičius, ugdo vaikų kalbą, mąstymą, kūrybingumą, moko išreikšti save kūnu ir balsu, ruošia mokyklai, moko sveikai gyventi, supažindina su saugaus eismo taisyklėmis, linksmina vaikus per rytmečius, šventes, išlydi į mokyklą. Teatrui ugdymo įstaigose kurti, pedagogai naudoja vaikų pieštas, spalvintas, kirptas, išlankstytas, iš siūlų ar kartono pagamintas plokščias lėles. Vaidina su pirštininėmis, lazdelinėmis, siūtomis, aplikuotomis lėlėmis. Lėle tampa ir buitiniai daiktai, esantys šalia mūsų: šaukštai, šepečiai, plastikiniai buteliukai, siūlų kamuoliukas, pieštukas, net medžiagos skepetaitė gali pavirsti į bet kokį stebuklingą daiktą.

Teatras, kaip ugdymo proceso draugas ir pagalbininkas, turi didžiulį poveikį ugdant vaikus, padeda atsiskleisti vaikų saviraiškai. Suteikia vaikams daug teigiamų emocijų. – dalinosi savo gerąja patirtimi konferencijos dalyviai.

Pedagogės džiaugėsi galimybe pabendrauti su kolegėmis iš kitų ugdymo įstaigų. Pateikė puikių idėjų, kaip praturtinti ugdymo procesą.
Projekto iniciatoriai tikisi, kad konferencija „Teatras – ugdymo proceso draugas ir pagalbininkas“ paskatino ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogus nepamiršti teatro, kaip ugdymo priemonės, padedančios ugdytiniams domėtis aplinka, tyrinėti pasaulį, atrasti kuo daugiau naujų ir nežinomų dalykų bei patirti pažinimo džiaugsmą.

Vilniaus r. Maišiagalos vaikų lopšelio-darželio
Auklėtoja metodininkė N. Četrauskaitė