„Ziarno polskości”

Wielką frajdą, wspaniałą zabawą oraz prawdziwym wyzwaniem dla dzieci było pieczenie chleba w piątek, 10 listopada.

Dzieci z grupy „Krasnoludki” zdobywały kulinarne umiejętności w pieczeniu chleba. Jak powstaje chleb, dowiedziały się poprzedniego dnia na świątecznym Apelu z okazji Niepodległości Polski, gdzie grono pedagogów pokazało dla dzieci przedstawienie „Od ziarenka do bochenka”. Celem tego przedstawienia było przypomnienie o szacunku dla swojej ojczyzny, dla swoich ludzi i dla ich pracy.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały kolejne etapy powstawania chleba a następnie mieszały składniki i tak przygotowały ciasto na chleb. Każdy miał swoje zadanie do wykonania: jedni sypali mąkę, drudzy dokładali drożdże, sypali sól i cukier, inni mieszali składniki i dodawali pestki słonecznika. Każdy przedszkolak mógł powąchać i dotknąć składników. Wyrobione ciasto dzieci ułożyły w formie, odczekały chwilę, potrzebną do wyrośnięcia i umieściły formę w piekarniku. Wkrótce w całym przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonego chleba. Zabawa w piekarzy, była dla dzieci nie tylko zadaniem do wykonania, rolą do zagrania, ale dostarczyła wielu wrażeń.

Mamy nadzieję, że w taki sposób zaszczepiliśmy w dzieciach szacunek dla chleba. Każdego dnia podnosząc kawałek chleba powinniśmy pamiętać o wszystkich, którzy przyczyniają się do tego, żebyśmy mieli chleba pod dostatkiem i za nich dziękować Panu Bogu.

Info. i foto. Grażyna Sz.